Kilka sposobów na koszty w gabinecie lekarskim

Opublikowane przez Rentowny Gabinet w dniu

Prowadzenie gabinetu lekarskiego nie jest łatwe i wymaga zmierzenia się z wieloma problemami. Gabinet musi zmagać się z konkurencją i podlega rynkowym regułom. Przede wszystkim jednak musi przynosić zysk, co często wiąże się z odpowiednią optymalizacją wydatków.

Kilka sposobów na koszty w gabinecie lekarskim

Racjonalne zarządzanie gabinetem lekarskim to podstawa. Co to jednak oznacza? Z jednej strony trzeba stale zwiększać przychody takiego gabinetu, a te gwarantują przede wszystkim pacjenci. Warto zatem nieustannie zabiegać o nowych pacjentów, ale również nie zapominać o dotychczasowych i dbać o ich lojalność. Z drugiej strony nie można zapomnieć o racjonalizowaniu wydatków. Te można podzielić na takie, które wolno odliczyć od przychodu oraz na takie, które nie zmniejszą obciążenia podatkowego. Cała sztuka polega na tym, aby wydatki, które są kosztami, stanowiły większość w budżecie gabinetu lekarskiego. Poniżej podajemy kilka przykładów, co może stanowić koszt prywatnej praktyki lekarskiej i w rezultacie pozwala zoptymalizować zobowiązanie podatkowe.

 

Lokal, w którym działa gabinet lekarski

Gabinet lekarski potrzebuje przede wszystkim miejsca, w którym będzie działał. Mowa oczywiście o odpowiednio przystosowanym lokalu użytkowym, który pomieści gabinet, poczekalnię i rejestrację. Ten właśnie gabinet może pomóc ograniczyć zobowiązanie podatkowe i może stać się kosztem. Gdy taka nieruchomość jest własnością lekarza prowadzącego gabinet, można wliczyć w koszty wydatki na remont czy opłaty za media. Gdy natomiast lokal jest wynajmowany, kosztem staną się wydatki związane z tym wynajmem (konieczne jest sporządzenie odpowiedniej umowy z właścicielem nieruchomości).

 

Pracownicy placówki medycznej

Tak naprawdę żaden gabinet lekarski nie może sprawnie działać jedynie w oparciu o osobę lekarza. Owszem, czasami to właśnie on zajmuje się wszystkimi sprawami, także administracyjnymi, ale to duże obciążenie i do tego znacznie obniża efektywność działania gabinetu jako, bądź co bądź, małego przedsiębiorstwa. Gabinet lekarski potrzebuje zatem pracowników – recepcjonistkę, osobę sprzątającą, czasami także pielęgniarkę. Zatrudnienie każdego z tych pracowników oznacza konieczność wypłaty wynagrodzenia i płacenia różnych składek (np. ZUS). Te wydatki można także zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

 

Wyposażenie gabinetu lekarskiego

Gabinet lekarski wraz z recepcją i poczekalnią nie może funkcjonować bez żadnego wyposażenia. Potrzebne są przede wszystkim meble – stoły, biurka, krzesła, szafki na dokumenty itd. Do tego trzeba również wyposażyć gabinet w urządzenia niezbędne do jego funkcjonowania (np. komputery, drukarki, telefony itd.). Wszystko to może zostać uznane za koszt, ponieważ służy do osiągnięcia przychodu. Należy jednak w tym miejscu zwrócić uwagę na pewne niebezpieczeństwo. Jeśli gabinet jest prowadzony w wydzielonym pokoju w domu lekarza, lepiej unikać zakupu ekskluzywnych mebli czy zastawy stołowej. Wszystko dlatego, że taki zakup może zostać potraktowany jako prywatny, a wtedy koszt zostanie zakwestionowany przez Urząd Skarbowy.

 

Co z ubraniem lekarskim?

W czasie pracy lekarz używa odpowiedniej odzieży. Mowa tu głównie o fartuchach medycznych, ale również o bluzach medycznych, spodniach czy sukienkach medycznych. Takie właśnie ubranie można zaliczyć w koszty i zoptymalizować podatek. Jednak już garnitur czy marynarka (wyjątek to marynarka medyczna) nie może zostać potraktowana jako koszt, nawet jeśli używa takiego ubrania na oficjalnych kongresach medycznych czy szkoleniach.

 

Działania marketingowe

Lekarze i gabinety lekarskie mają dość poważne ograniczenia, jeśli chodzi o reklamy, ale nie oznacza to, że nie mogą prowadzić żadnej działalności marketingowej. Nowoczesny i sprawnie działający gabinet nie może się obejść przede wszystkim bez własnej strony internetowej. Jej wykonanie, aktualizowanie i utrzymanie (serwer, domena internetowa) to także koszty. Do tego można odliczyć od podatku wydatki na przygotowanie profili zawodowych na medycznych stronach, informacje w katalogach medycznych itp. Nawet wykonanie tablic informacyjnych, które można zawiesić w pobliżu gabinetu, traktowane jest jako koszt.

 

Nie wolno zapomnieć o składkach i OC!

Każdy lekarz jest zobowiązany do opłacania składki na rzecz Okręgowej Izby Lekarskiej. Wynika to z Uchwały Nr 27/14/VII Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 5 września 2014 roku, w której określono także wysokość miesięcznych składek. Skoro taka składka jest obowiązkowa, można ją zaliczyć do kosztów prowadzenia prywatnej praktyki lekarskiej. Podobnie jest z obowiązkowym OC lekarza, chroniącym przed ewentualnymi szkodami wynikłymi z udzielenia świadczeń zdrowotnych.

 

Zakupu na rzecz pacjentów

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o kosztach, które często nie są brane pod uwagę przez właścicieli gabinetów lekarskich. Chodzi tutaj o zakupy na rzecz pacjentów. Co można do nich zaliczyć? Na przykład prasę i kolorowe magazyny, które mają umilić oczekiwanie na konsultację lekarską. Podobnie jest z innymi drobnymi zakupami jak na przykład przekąski, woda mineralna itp. Jeśli gabinet nie jest w domu lekarza, jako koszt można potraktować także zakup telewizora, na którym będą wyświetlane różne komunikaty czy programy w poczekalni. Lepiej jednak tego unikać, gdy gabinet jest częścią prywatnego domu lekarza. Wtedy Urząd Skarbowy może potraktować taki telewizor jako zakup prywatny.

To kilka przykładów wydatków, które można potraktować jako koszty i dzięki nim zoptymalizować podatki. Zanim jednak zacznie się z nich korzystać, warto jeszcze skonsultować się z księgową, która obsługuje dany gabinet lekarski. To pozwoli uniknąć ewentualnych błędów w podatkowych rozliczeniach.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.