Budowa marki kliniki. Jak ważne jest logo i identyfikacja wizualna?

Opublikowane przez Rentowny Gabinet w dniu

Rynek usług medycznych w Polsce szybko się rozwija, a jednocześnie ulega nieustającym zmianom. Duża konkurencja wśród placówek medycznych utrudnia zdobycie pacjenta, dlatego ważny jest odpowiedni marketing. Ten w przypadku placówek medycznych jest ograniczony. Warto jednak zainwestować w wizerunek kliniki, logo i identyfikację wizualną.

W Polsce brakuje lekarzy. Ten niedobór sprawia, że należą oni do najbardziej obciążonych w Europie. W naszym kraju doktor rocznie przyjmuje średnio 3104 pacjentów, natomiast w innych państwach Unii Europejskiej średnia roczna to 2147 konsultacji. Duża liczba pacjentów, która przypada na jednego lekarza, sprawia, że 60% Polaków nie jest zadowolonych z konsultacji w gabinetach. Chorzy twierdzą, że nie są odpowiednio badani i diagnozowani w trakcie wizyty. Problemem w polskiej służbie zdrowia są kolejki do specjalistów, a także długie oczekiwanie na zabiegi operacyjne (źródło: https://www.medexpress.pl/w-czym-polska-ochrona-zdrowia-jest-najgorsza-w-europie/72279). Duża liczba pacjentów to jednak szansa dla prywatnych gabinetów i klinik. Tutaj jednak konkurencja jest dość duża, dlatego trzeba włożyć wiele wysiłku na wypromowanie placówki. Jednym z elementów, który w tym pomaga, jest oprawa wizualna kliniki.

Logo – ważna wizytówka placówki medycznej

 

Logo to swoista wizytówka i odwzorowanie idei firmy. To także ważny element tworzący wizerunek placówki medycznej. Taki znak graficzny ma szczególne znaczenie w codziennej komunikacji, ponieważ umożliwia budowanie konkretnych i pozytywnych skojarzeń z daną przychodnią lekarską. W profesjonalny wizerunek warto zatem zainwestować. To bardzo istotne, zwłaszcza obecnie, gdy dominuje komunikacja obrazkowa, Internet oraz inne media masowe.

 

Wyróżnienie się na tle konkurencji nie jest łatwe. W przypadku logo kluczowy jest dobór form i kolorów, ponieważ te elementy mają duże znaczenie w budowaniu zaufania do konkretnej marki z branży medycznej. Badania związane z postrzeganiem kolorystyki przez odbiorców jednoznacznie wskazują, że to właśnie kolor jest pierwszą cechą logotypu, którą pacjenci zauważają i zapamiętują. Co ciekawe, również barwa wizytówki ma istotny wpływ na decyzję o skorzystaniu z usług danej kliniki. Kolorystyka spójna z formą graficzną logotypu i łatwo identyfikująca się z podmiotem zwiększa prawdopodobieństwo, że chory zaufa placówce i zostanie z nią na dłużej.

 

Wizerunek placówki medycznej powinien zawierać jedną lub kilka barw kojarzonych z branżą – należą do nich błękit, różne odcienie niebieskiego, zieleń, biel, granaty i turkusy. W logotypie lepiej unikać jaskrawych kolorów (np. czerwony, czarny). Barwy błękitne, zielone itp. kojarzą się z bezpieczeństwem, zaufaniem, niezawodnością oraz odpowiedzialnością. Dodatkowo warto zadbać o formę i czcionkę. Obecnie popularne są płynne, zaokrąglone i geometryczne znaki oraz minimalistyczna symbolika, które kojarzą się z nowoczesnością i dynamiką.

 

Identyfikacja wizualna offline i online

 

Logotyp jest bardzo ważny w budowaniu marki kliniki. Jednak do niego muszą pasować także inne materiały marketingowe oraz cała oprawa graficzna strony internetowej. O wizerunek placówki medycznej powinni zadbać profesjonaliści, np. graficy, agencje reklamowe itd. Jednocześnie bardzo ważne jest, aby w procesie tworzenia strony internetowej i logotypu uczestniczyły również osoby zatrudnione w danej placówce medycznej.

 

Do elementów budujących identyfikację wizualną offline zaliczamy logo, wygląd budynku, wystrój i kolorystyka wnętrz (recepcja, poczekalnia, gabinety), uniformy pracowników oraz materiały promocyjne (gazetki, ulotki, gadżety). Na te elementy w pierwszej kolejności pacjent zwraca uwagę po przyjściu do kliniki. Natomiast na identyfikację wizualną online składają się elementy, z których korzystają klienci w Internecie – banery reklamowe, strona internetowa, fanpage na Facebooku, profil w serwisie internetowym itd.

 

Identyfikacja wizualna ma zachęcić pacjenta do skorzystania z usług danej kliniki i powracania do niej w przyszłości. Aby jednak przyniosła pozytywny efekt, musi być spójna. Taka wizualizacja powinna być utrzymana w formie nawiązującej do logo i do jego kolorystyki. Harmonijne połączenie wszystkich elementów marketingowych w budowaniu marki placówki medycznej jest niezmiernie istotna, ponieważ pacjent, widząc w Internecie czy na banerze reklamowym logo, od razu skojarzy je z konkretną placówką. Takie metody działania marketingowego nazywają się brandingiem – to budowanie świadomości marki u odbiorcy/pacjenta.

 

W budowaniu identyfikacji wizualnej kliniki przydatna może być tzw. księga znaku. Dokument taki powinien zawierać wyszczególnione i ściśle zdefiniowane elementy oprawy marketingowej, opis budowy logo i przykłady poprawnego stosowania znaku. Dodatkowo warto w niej umieścić opracowania oraz konkretne realizacje z użyciem logo. Po sporządzeniu tego dokumentu należy bezwzględnie przestrzegać zasad w nim zawartych, np. podczas przygotowywania nowych grafik na stronę internetową lub przy prowadzeniu fanpage’u. Budowanie marki kliniki zaczyna się bowiem właśnie od elementów wizualnych i warto o tym pamiętać.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.