Jak promować gabinet lekarski w Internecie?

Opublikowane przez Rentowny Gabinet w dniu

Rynek usług medycznych jest bardzo konkurencyjny i coraz częściej wymaga prowadzenia skutecznego marketingu. Dziś gabinet lekarski musi być obecny w Internecie, jeśli chce pozyskać nowych pacjentów i zachować rentowność.

Prowadzenie prywatnego gabinetu lekarskiego to nie tylko służba i powołanie, ale także dobry sposób na biznes. Zapotrzebowanie na porady lekarskie rośnie z każdym rokiem nawet o 3 mln konsultacji, jak wylicza GUS. Niemal 53% to porady w ramach podstawowej opieki lekarskiej, wykonywanej również w prywatnych gabinetach lekarskich (źródło: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/zdrowie/zdrowie/zdrowie-i-ochrona-zdrowia-w-2017-r-,1,8.html). W związku z tym każdego roku powstaje ogromna ilość takich gabinetów. Jednocześnie ich właściciele są coraz aktywniejsi w Internecie. Nie powinno to dziwić, skoro obecnie mamy w Polsce 28,5 mln internautów (źródło: http://pbi.org.pl/badanie-gemius-pbi/polski-internet-w-lutym-2019/). Z kolei z innych danych GUS wynika, że w 2018 roku prawie 14 mln internautów szukało online informacji związanych ze zdrowiem, a ponad 2,8 mln osób (w większości w wieku 25-54 lat) umawiało się na wizytę w gabinecie lekarskim za pośrednictwem strony internetowej (źródło: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/nauka-i-technika-spoleczenstwo-informacyjne/spoleczenstwo-informacyjne/wykorzystanie-technologii-informacyjno-komunikacyjnych-w-przedsiebiorstwach-i-gospodarstwach-domowych-w-2018-roku,3,16.html) Internet stał się więc ważnym kanałem kontaktu z potencjalnym pacjentem.

https://rentownygabinet.pl

Gabinet lekarski można skutecznie promować w Internecie na kilka sposobów.

 

Strona internetowa gabinetu lekarskiego

Podstawową formą obecności w Internecie jest strona www. To fundament, na jakim powinien się opierać każdy gabinet lekarski, który chce dotrzeć do potencjalnych pacjentów dzięki kanałowi online. Strona internetowa placówki medycznej pełni tak naprawdę trzy podstawowe funkcje. Pierwsza z nich to przedstawienie oferty łącznie z cennikiem. Należy również opublikować opisy lekarzy, którzy przyjmują w danej placówce. Najlepiej do każdego z tych opisów dołączyć opinie pacjentów.

Druga funkcja strony internetowej to ułatwienie kontaktu z placówką. Należy umieścić wszystkie dane kontaktowe w witrynie. Obok numeru telefonu i adresu e-maila, warto także udostępnić formularz kontaktowy, który pozwoli użytkownikowi szybko i łatwo przesłać informację. Dobrym rozwiązaniem jest także uruchomienie na stronie czatu z recepcją gabinetu.

Trzecią funkcją strony internetowej jest umożliwienie umawiania wizyty u wybranego lekarza online. Nowoczesne skrypty pozwalają wdrożyć takie rozwiązanie szybko i wygodnie. Taka rejestracja online może dodatkowo zachęcić użytkownika do skorzystania z usług danej placówki medycznej.

 

Pozycjonowanie i reklama w sieci

Niestety, promocję gabinetu lekarskiego w Internecie nie można zakończyć tylko na utworzeniu strony www. Trzeba jeszcze sprawić, żeby potencjalni pacjenci odnaleźli tę witrynę wśród wielu innych, jakie znajdują się w sieci. Należy zatem zrobić wszystko, aby strona internetowa znalazła się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania Google. To oznacza konieczność podjęcia działań SEO, a przede wszystkim pozycjonowania. Na wysoką pozycję strony www w wyszukiwarce wpływa to, że jest przyjazna odbiorcy i przejrzysta, treść zawiera odpowiednie słowa kluczowe, do tego do witryny prowadzą linki z innych wartościowych serwisów. Oczywiście to duży skrót tego, czym jest pozycjonowanie. Tak naprawdę to złożony proces, dlatego najlepiej powierzyć go wyspecjalizowanej w tym firmie.

 

Proces pozycjonowania strony internetowej gabinetu lekarskiego warto także uzupełnić dodatkową reklamą. Najpopularniejsze rozwiązanie to wykupienie linków sponsorowanych, które wyświetlane są razem z wynikami wyszukiwania (Google AdWords). Płaci się tutaj za każde kliknięcie internauty w reklamę, zakończone otwarciem docelowej strony gabinetu lekarskiego. Obsługą kampanii AdWords może zająć się często ta sama firma, która pozycjonuje witrynę placówki medycznej.

 

Opinie pacjentów – fundament sukcesu

Ważną kwestią w promocji placówki medycznej w Internecie jest zdobywanie pozytywnych opinii pacjentów. To, co może ostatecznie przekonać do wyboru danego lekarza lub placówki, jest właśnie rekomendacja innych pacjentów. Tutaj działa podobna zasada jak przy zakupach. 78% osób, które wybierają jakiś produkt lub usługę (także medyczną), bierze przy tym pod uwagę opinie innych ludzi (źródło: http://www.buzz.pl/opinie-internautow-%E2%80%93-czy-i-jaki-maja-wplyw-na-zakup-twojej-uslugi/). Należy zatem prosić każdego pacjenta o wyrażenie opinii na temat lekarza i usługi medycznej po wyjściu z gabinetu, zbierać opinie w mediach społecznościowych i na forach internetowych. Na stronie www gabinetu trzeba potem umieszczać takie opinie lub udostępniać do nich linki. W ten sposób buduje się wiarygodność placówki i zwiększa się jej popularność.

 

Media społecznościowe jako tajna broń marketingu

Liczba użytkowników w miesiącu to około 22,3 mln osób, dziennie – 7,6 mln osób, zasięg wśród internautów – ponad 78% (źródło: http://pbi.org.pl/badanie-gemius-pbi/polski-internet-w-lutym-2019/). To liczby odnoszące się do Facebooka. Dziś to obowiązkowe miejsce dla każdego, kto prowadzi jakikolwiek biznes z wykorzystaniem Internetu. Profil na Facebooku może być idealnym uzupełnieniem strony internetowej, ponieważ obecnie social media to jeden z najważniejszych kanałów promocji online. Najlepiej założyć w tym portalu fanpage (profil firmowy). Ważne jednak, żeby regularnie go aktualizować, prowadzić interakcję z użytkownikami i szybko odpowiadać na wszystkie pytania. Nic nie stoi również na przeszkodzie, żeby za pomocą Facebooka umożliwić umawianie terminu wizyt w gabinecie.

Każdy, kto poważnie myśli o rozwijaniu swojego biznesu, a gabinet lekarski jest przecież biznesem, nie może dziś pozwolić sobie na nieobecność w Internecie. Ten kanał pozwala nie tylko zdobyć nowych pacjentów, pomaga zbudować zaufanie, ale także pokazuje, że dany gabinet lekarski jest nowoczesny, nie boi się nowinek technologicznych, a w domyśle – wdraża nowoczesne terapie.

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.