Jak zwiększyć zyski w gabinecie lekarskim?

Opublikowane przez Rentowny Gabinet w dniu

Prowadzenie gabinetu lekarskiego to ważna misja związana z zapewnieniem leczenia pacjentom, ale również biznes. Nie bójmy się tego słowa. Funkcjonowanie takiego gabinetu podlega prawom rynku i konkurencji, a sam gabinet musi zarabiać. Jak zatem zwiększyć jego zyski?

Jak zwiększyć zyski w gabinecie lekarskim?

W Polsce działa ogromna liczba prywatnych gabinetów lekarskich zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach. To oznacza konkurencję. Tymczasem prowadzenie własnego gabinetu lekarskiego to wcale niemałe koszty. Nie tylko trzeba opłacić personel i wynająć pomieszczenia w dogodnej lokalizacji, ale także trzeba zadbać o wyposażenie i opłacać media. Gabinet, który na siebie nie zarabia, prędzej czy później zniknie z rynku. Jak zatem zwiększyć zysk z prywatnej praktyki lekarskiej? Najpierw trzeba tak naprawdę ustalić, jaki byłby zadowalający dochód, potem należy zdobyć odpowiednią liczbę pacjentów, zbudować markę gabinetu i prestiż przyjmujących tam lekarzy. To działania długotrwałe. Od czego jednak zacząć? Jest kilka kwestii, które mogą dość szybko zwiększyć zysk gabinetu lekarskiego.

 

Warto inwestować w utrzymanie pacjenta

 

Kluczem do zyskownego gabinetu lekarskiego są oczywiście przede wszystkim pacjenci. Powinno być ich jak najwięcej. To jest jasne dla każdego właściciela gabinetu lekarskiego. Problem polega jednak na tym, że w sprawie pacjentów nie wszyscy właściciele placówek medycznych mają właściwe priorytety. Większość z nich skupia się przede wszystkim na zdobywanie nowych pacjentów. To oczywiście ważne, ale w rzeczywistości priorytetem powinno być utrzymanie dotychczasowych pacjentów. To po prostu tańsze i przeważnie zapewnia dobry dochód. Z danych Eurostatu wynika, że 24% Polaków chodzi do lekarza co najmniej 2 razy w roku, 21% – nawet 5 razy w roku, a 9% – do 9 razy w roku (źródło: https://www.money.pl/gospodarka/polacy-unikaja-lekarza-jak-grecy-i-bulgarzy-zus-i-pracodawcy-zacieraja-rece-6356803321309313a.html). To zysk, który można przeliczyć na konkretne kwoty. Tymczasem zdobycie nowego pacjenta, chociaż ważne, to jednak jest długotrwałym procesem i drogim. Trzeba zainwestować w dozwolone prawnie formy promocji i wypozycjonować stronę internetową. Warto zatem dokładać wszelkich starań, żeby pacjenci, gdy już przyjdą do danego gabinetu lekarskiego, zechcieli korzystać z jego usług również w przyszłości. Nie zapominajmy wszak, że dziś bardzo łatwo zmienić lekarza, a najwygodniejszym narzędziem jest właśnie Internet.

 

Obecność gabinetu lekarskiego online

 

Skoro jesteśmy już przy tematyce Internetu, należy podkreślić, że dziś obecność w tym kanale komunikacji jest wręcz obowiązkowa. Oczywiście statystycznie częściej do lekarza chodzą osoby starsze niż ludzie młodzi, ale przecież dobrze prosperujący gabinet lekarski musi dotrzeć do pacjentów z różnych grup wiekowych. Poza tym nie jest tak, że seniorzy nie korzystają z Internetu. Z badania GUS wynika, że różne sprawy online załatwia prawie 16% osób w wieku 55-64 lata i 7% w wieku 65-74 lata. Oczywiście najwięcej internautów jest w grupie wiekowej poniżej 34 lat (źródło: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/nauka-i-technika-spoleczenstwo-informacyjne/spoleczenstwo-informacyjne/jak-korzystamy-z-internetu-2018,5,9.html). Gabinet lekarski ze swoją ofertą musi zatem dotrzeć zarówno do młodszych, jak i starszych pacjentów. Każda z tych grup chce mieć błyskawiczny i łatwy dostęp do informacji o lekarzu oraz o proponowanych przez dany gabinet usługach medycznych. Dlatego właśnie konieczne jest przygotowanie i wypozycjonowanie przejrzystej, przyjaznej i regularnie aktualizowanej strony internetowej. Do tego warto zakładać profile lekarzy i gabinetu w różnych branżowych portalach medycznych. Łatwo dostępne informacje o gabinecie lekarskim to zwiększenie zainteresowania potencjalnych pacjentów i szansa na zwiększenie zysku.

 

Wygodne umawianie wizyt

 

Kolejna kwestia wiąże się również z obecnością w Internecie. Tym razem chodzi o wygodne umawianie się na wizyty. Tutaj trzeba uruchomić wiele kanałów dostępu do rezerwacji terminu konsultacji lekarskiej. Jednak możliwość osobistej rejestracji lub nawet telefonicznej to za mało. Konieczne jest umożliwienie umówienia się na wizytę online. Potencjalny pacjent, przeglądając stronę www gabinetu lekarskiego, powinien mieć od razu możliwość ustalenia terminu wizyty, co zwiększy prawdopodobieństwo, że internauta zdecyduje się z tej opcji skorzystać. Dziś pacjent oczekuje właśnie tego, że będzie mógł online wybrać datę wizyty i godzinę, która będzie dla niego najbardziej dogodna. Do tego taka rezerwacja nie musi być robiona w godzinach pracy gabinetu.

 

Jakość wizyty ma znaczenie!

 

Gabinet świadczy usługi lekarskie i te powinny być na najwyższym poziomie. Oczywiście priorytetem są wysokie umiejętności lekarza i jego wiedza. Jednak pacjenci przywiązują także dużą wagę do tego, jak przebiegała sama wizyta. Należy zatem się do niej przygotować, zapoznać się z historią choroby pacjenta, korzystając z nowoczesnych usług informatycznych, a po wszystkim wysłać e-maila na skrzynkę pocztową pacjenta krótkie podsumowanie wizyty. Można wtedy również poprosić o wystawienie opinii w Internecie.

W czasach bardzo dużej konkurencji między gabinetami lekarskimi i ograniczonych możliwości marketingowych warto stawiać przede wszystkim na podnoszenie jakości obsługi pacjenta i na utrzymanie jego lojalności. Dużym wsparciem w tym może być Internet i odpowiednie przygotowanie każdej wizyty. Tego rodzaju działania powinny dość szybko przełożyć się na zwiększenie zysku gabinetu lekarskiego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.