Aplikacje mobilne niezbędne dla lekarza

Opublikowane przez Rentowny Gabinet w dniu

Nowoczesny lekarz nie może się obejść bez nowoczesnych narzędzi. Niektóre z nich można bez problemu umieścić we własnym smartfonie w postaci aplikacji mobilnych. Podpowiadamy, jakie oprogramowanie może być przydatne dla lekarza.

 

Aplikacje mobilne i smartfony musiały prędzej czy później pojawić się także w branży medycznej. Szacuje się, że dziś na rynku dostępnych jest już ponad 260 tys. aplikacji związanych z leczeniem, a sektor m-zdrowia rozwija się błyskawicznie. Najwięcej oprogramowania jest oczywiście dedykowana głównie pacjentom i chorym (56% aplikacji), nieco mniej – lekarzom (36%) i szpitalom (26%) (źródło: https://www.osoz.pl/static_files/ebook/Aplikacje_mobilne_2017_OSOZ_Polska.pdf). My skupimy się tutaj na aplikacjach mobilnych przydatnych lekarzom. Z badania zrealizowanego przez IQVIA Institute for Human Data Science wynika bowiem, że z takich aplikacji korzysta już 53% lekarzy, poszukując przede wszystkim informacji na temat leków (dawkowanie, refundacja, wskazania, interakcje, objawy uboczne) (źródło: https://www.iqvia.com/institute/reports/the-growing-value-of-digital-health). Aby ułatwić lekarzom poszukiwanie wartościowych aplikacji na ich smartfony, przygotowaliśmy krótką listę takiego oprogramowania.

 

  1. DrWidget Baza Leków

 

To jedna z najważniejszych aplikacji w smartfonie lekarza – ponad 17 tys. leków w bazie czyni tę aplikację wsparciem pierwszego wyboru w czasie codziennej pracy lekarza. Zaawansowana aplikacja pozwala na błyskawiczny dostęp do wyczerpujących informacji na temat najpopularniejszych leków – od stopnia refundacji, poprzez skład, działanie, interakcje z innymi lekami, wskazania, przeciwwskazania, aż po dawkowanie.

Aplikacja dostępna na: Android, iOS, Windows Phone.

 

  1. Baza ChPL

 

Idealne uzupełnienie wyżej wymienionej aplikacji. To obszerna baza (ponad 8200 leków) Charakterystyki Produktów Leczniczych, które zostały dopuszczone na terenie Polski. Istotne jest to, że baza powstała w oparciu oficjalne, urzędowe źródła informacji. Lekarz może korzystać błyskawiczne z podglądu wskazań do stosowania, a także przeglądać treści, które zostały pogrupowane w cztery kategorie: dostępność, droga podania, odpłatność i ostrzeżenia.

Aplikacja dostępna na: Android, iOS, Windows Phone.

 

  1. CalcMed

 

Niezwykle pomocna aplikacja, która pomaga lekarzowi dobrać precyzyjnie dawkowanie (ponad 10 tys. opisów) dla konkretnego pacjenta w zależności od różnych parametrów, np. wiek. Do tego dostępnych jest 11 intuicyjnych kalkulatorów. Dzięki nim można obliczyć na przykład masę ciała pacjenta (BMI), powierzchnię ciała (BSA), stężenie roztworów wodnych, jednostki fizyczne itd. Ponadto lekarz może znaleźć 17 tys. opisów produktów w bazie aplikacji, które wyszukuje po nazwie, producencie lub substancji czynnej.

Aplikacja dostępna na: Android, iOS, Windows Phone.

 

  1. DrWidget Interakcje

 

Ta aplikacja mobilna pozwala mieć lekarzowi pod ręką niezwykle ważne informacje na temat interakcji różnych lekarstw. Baza zawiera ogromną ilość produktów medycznych. Wystarczy wpisać nazwy leków (maksymalnie 6), aby błyskawicznie otrzymać informację, jak oddziałują na siebie. Niektóre interakcje bywają bardzo szkodliwe dla pacjenta, powodując zwiększenie lub zmniejszenie działania podanego farmaceutyku. Dzięki tej aplikacji lekarz może szybko otrzymać wiarygodne informacje na temat interakcji i dobrać odpowiednią terapię.

Aplikacja dostępna na: Android, iOS, Windows Phone.

 

  1. MedTube

 

Dobry lekarz dokształca się przez całe życie i jest na bieżąco z nowymi terapiami oraz lekami. Najłatwiej zdobywać wiedzę dzięki aplikacjom medycznym. MedTube to ogromna baza filmów medycznych skierowana do lekarza, a przygotowywana przez największe autorytety medyczne. W wolnej chwili można obejrzeć na ekranie smartfonu na przykład nagrania z wykładów, a nawet operacji chirurgicznych i zabiegów. Do tego lekarze z całego świata mogą tu dzielić się swoimi doświadczeniami zawodowymi.

Aplikacja dostępna na: Android, iOS.

 

  1. Prime PubMed

 

Następna aplikacja do poszerzania wiedzy i trzymania ręki na pulsie wszystkiego tego, co dzieje się nowego w świecie medycznym. Anglojęzyczna wyszukiwarka PubMed to największa na świecie baza artykułów z dziedziny medycyny. Aplikacja Prime PubMed jest ściśle powiązana z wyszukiwarką i zawiera ponad 20 mln rekordów. Można korzystać tutaj z ogólnej wyszukiwarki lub wyszukiwarki przypadków klinicznych.

Aplikacja dostępna na: Android, iOS.

 

  1. eMPendium

 

Kolejna aplikacja, która pozwala rozwijać wiedzę lekarzom. Oprogramowanie składa się z kilku modułów. Aplikacja daje dostęp przede wszystkim do informacji na bieżąco aktualizowanych przez dziennikarzy Medycyny Praktycznej. Lekarz zatem zawsze wie, co dzieje się aktualnie na rynku medycznym. Do tego użytkownik otrzymuje elektroniczną wersję popularnego podręcznika interny Choroby Wewnętrzne Andrzeja Szczeklika i Piotra Gajewskiego.

Aplikacja dostępna na: Android, iOS.

 

To oczywiście jedynie kilka przykładów aplikacji, jakie lekarz powinien mieć w swoim smartfonie. Na rynku jest dużo więcej takiego oprogramowania nie tylko w języku angielskim, ale i polskim. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z aplikacjami mobilnymi, ponieważ w wielu przypadkach mogą znacznie ułatwić lekarzom pracę i leczenie pacjentów.

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.